Barátom a fizika

Kalászsuli_hetedikes_fizika

Kalászsuli_hetedikes_fizika

A sebességről

II. Testek mozgásának vizsgálata

2019. október 15. - adecker

Az előző leckében írtam az alábbi két fogalomról: 1/ Először nézzük az átlagsebességet. Jele vátl A fenti átlag a test mozgását 'összefoglalóan' jellemzi. Ez torzíthat és lényeges információt takarhat el. Pl. 66 km-t tettünk meg 1 óra alatt 100 km/h 'állandó/egyenletes' sebességgel. Hogy lehet ez?…

Tovább

4. A körmozgás jellemzői (21. oldal)

II. Testek mozgásának vizsgálata

Nem is gondolsz rá, pedig te is állandóan körmozgást végzel. Tudod miért? Mert a gömb alakú Föld a saját tengelye körül forog, te pedig a Föld felszínén ugyanígy pörögsz-forogsz. Az egyenes vonalú egyenletes mozgás volt a legegyszerűbb mozgásfajta, ezt tanulmányoztuk először. Az egyenletes…

Tovább

3. Egyenletesen változó mozgások (18. oldal)

II. Testek mozgásának vizsgálata

Szüleidnek van kocsija. Ebben sokszor ültél is. Tapasztaltad, hogy elindultok, előzésnél gyorsítotok, fékeztek, megálltok. Ez mind-mind sebességváltozást jelent. Azt is mondhatod, hogy a kocsi gyorsul-lassul. Ez egy tipikus változó mozgás. Ámde se nem egyenes vonalú, sem nem egyenletes. Az előző…

Tovább

A grafikonokról - általánosságban

Ezt tudnod kell, tudni illik!

A fizika az a tudomány, amelyik minden lehetségest meg akar mérni. Ha pedig megmérte, akkor ugye ezt dokumentálni is kell. Ennek legegyszerűbb formája olyan táblázat kitöltése, amely a szépen elrendezve tartalmazza a mért adatokat.Vegyük elő a legegyszerűbb mozgás úgynevezett út-idő és sebesség-idő…

Tovább

2. A mozgások grafikus ábrázolása, egyenletes mozgás (15. oldal)

II. Testek mozgásának vizsgálata

Az előző órán ott hagytam abba, hogy az egyenletes mozgás lehet- egyenes vonalú mozgás, pl. a mozgólépcső olyan lépcsőfoka, amelyik nem a fésűsfogak alatt fordul - körmozgás, pl. a Hold közelítőleg körpályán kering a Föld körül időtlen-idők óta.- bármilyen más alakú pályán mozgás. (A körmozgás…

Tovább
süti beállítások módosítása