Ebből a leckéből csupán a definíciókat írom ide, a többi teljesen jól, érthetően le van írva a tankönyvben. Az ábrák is kifejezőek, egyszerű a két fogalmat megismerni, megtanulni. Ebben a rövid bejegyzésben olyan jelenségeket, eszközöket veszünk sorra, amelyek működését a folyadékok nyomása magyarázza.
Itt fentebb egyben azt is igazoljuk, hogy a hidrosztatikai nyomás nem függ az edény alakjától!!! |
1/ Közlekedőedények: azok az alul összekötött és felül nyitott szárú, csőrű edények (lehet több is), amelyek alul úgy vannak összekötve, hogy a folyadék szabadon áramolhasson köztük. Mint itt az ábrán látható. A lényeges tulajdonság, hogy a közlekedőedények MINDEN szárában a nyugvó folyadék felszíne ugyanabban a vízszintes síkban - a vízszintben - van. Ez a miatt van, mert egy általános fizikai elv szerint a rendszer egyensúlyra törekszik, vagyis itt konkrétan a folyadék arra áramlik, amerre az egyes 'csövekben' a hidrosztatikai nyomások kiegyenlítődnek. |
|
|
2/ Hajszálcsövek: az egészen kis belső átmérőjű csövek, más néven kapillárisok. Ezek tulajdonképpen kivételek a közleke-dőedények rendszeréből, mert amint a rajzon is látható, a hajszál-csövekben a vízszintestől, az egyensúlytól eltérő folyadékoszlop magasságok alakulnak ki. Ez nem a 10 sorral előbb említett elv megsértése, hanem hajszálcsövesség: Ha egy közlekedőedény ágai között hajszálcsövek is vannak, a folyadékfelszínek nem ugyanabban a vízszintes síkban helyezkednek el. |
Hf: Tankönyv 52-54. oldal tanulni, 54. oldalán a kérdéseket megválaszolni
* Ha a folyadék részecskéi között kisebb a vonzóerő, mint a folyadék és a hajszálcső részecskéi között, akkor a folyadék a hajszálcsőben felemelkedik.
Ha a folyadék részecskéi között nagyobb a vonzóerő, mint a folyadék és a hajszálcső részecskéi között, akkor a folyadék a hajszálcsőben lejjebb ereszkedik.