A nyomás fogalma és a szilárd testek nyomása
Gondolj a következőkre! Frissen hullott mély hó, tengerparti homok, iszap, lánctalp. Ezek mind azzal vannak kapcsolatban, hogy:
A testek elég gyakran felületeik mentén érintkezhetnek, egymáshoz nyomódhatnak. ilyenkor egymásra erőt gyakorolnak. A nyomás hétköznapi értelmezése szinte egybeesik a fizika egzakt meghatározásával. Ehhez két idetartozó fogalmat tisztázzunk. Leírom, hogy mit értünk az alábbi két fogalmon.
Nyomott felület: az egymásra erőhatást kifejtő testek érintkező felületei. Jele: A
Nyomóerő: Az az erő, amellyel az egyik test nyomja a másikat. Jele Fny
A nyomóerő sokszor a súlyerőből ered. Még lehet izomerő, rugót húzó rugóerő. A nyomóerő szerepet játszik még a súrlódásnál is!
FONTOS ISMÉTLÉS a rajzokon ábrázolt súlyerőt és tartóerőt mindig az érintkező felületek középpontjába célszerű rajzolni!
Ha egy fahasábot legnagyobb, majd legkisebb felületű lapjával helyezünk sima lisztfelületre, akkor az a legkisebb oldallapjára állítva süllyed be jobban.
⇒ Most már definiálni tudjuk a nyomást: A nyomás az a fizikai mennyiség, amely megmutatja, hogy mekkora az egységnyi felületre jutó nyomóerő. Jele: p (pressio latin szó) mértékegysége a pascal, Pa
1 Pa = 1 N/m2 1000 Pa = 1 kPa
A nyomást tehát a nyomóerő és a nyomott felület hányadosával számoljuk ki, vagyis p= Fny/A.
Figyelem:
- A nyomás növelése vagy a nyomóerő növelésével, vagy a nyomott felület csökkentésével lehetséges.
- A nyomás csökkentése vagy a nyomóerő csökkentésével, vagy a nyomott felület növelésével lehetséges.
Ez látható a tankönyv 42. oldalán a két kísérlet leírásban.
Végezetül vegyétek észre, hogy a nyomás fogalmának (mint fizikai mennyiségnek) bevezetése kapcsán ebben a posztban csak a szilárd testek által keltett nyomásról van szó.
HF: tankönyv munkafüzet 37/1, 2, 5, 7, és 9-ből az egyik anyagfajta.
Ez utóbbira nagyon kíváncsi leszek az órán!